Niedziela z chińską filozofią i Chen Taiji – 10 luty 2019

W ciągu jednego dnia trzy ciekawe wydarzenia: trening starochińskich ćwiczeń tai-chi chuan (taijiquan) dla osób mniej lub bardziej początkujących, wykład o chińskiej filozofii i odmienności widzenia i rozumienia świata w różnych kulturach oraz trening skuteczności w chińskich sztukach walki. Wszystkie prowadzone przez Jaromira Śniegowskiego, doświadczonego instruktora stylu Chen w Polsce , adoptowanego członka rodziny Chen, która w XVII wieku stworzyła sztukę walki, nazywaną obecnie tai-chi chuan.

zapisy: chen.taijiquan.rzeszow@gmail.com

tel: 603 667979

Plan dnia:
14.00-15.30 wykład o chińskiej filozofii i odmienności widzenia i rozumienia świata w różnych kulturach
15.30-16.15 pytania uczestników
17.00-19.00 praktyka Tai Chi dla początkujących i zainteresowanych – seminarium z podstaw (stanie, chansigong)
19.30-20.00 przerwa
20.00-22.00 praktyka dla osób, które już trenują Tai Chi – seminarium z pchających dłoni

 

Plan szczegółowy:

14.00-15.30 wykład o chińskiej filozofii i odmienności widzenia i rozumienia świata w różnych kulturach:

I. Dlaczego interesować się chińską filozofią?
– tradycja filozoficzna decyduje o sposobie myślenia ludzi, wychowanych w danej cywilizacji. By ich zrozumieć, trzeba mieć o niej pojęcie. Kontakty z Chińczykami coraz częstsze, nie każdy z nich kłopocze się poznawaniem naszej tradycji. Tak jak i u nas, wielu wydaje się, że ich sposób myślenia jest uniwersalny i taki sam u wszystkich, a w cale tak nie jest. A kontakty z tak potężnym państwem i rynkiem są konieczne.

II. Chińska filozofia — filozofia czy religia?
— nie całkiem filozofia; Chińczyków nie obchodziły kluczowe dla niej pytania, takie jak: w jaki sposób coś istnieje? dlaczego istnieje? w jaki sposób poznajemy rzeczywistość?
— nie całkiem religia: brak historii stworzenia świata, teologii, metafizyki. Brak strachu przed karą

1. Konfucjanizm: trochę religia, trochę filozofia. Religijny charakter nadaje mu stosowanie obrzędów i etyka. Ale obie nie są motywowane objawieniem i strachem przed karą, ale użytecznością społeczną i unikaniem niepewności. Tak samo kult przodków. Do filozofii zbliża go wyodrębnianie kategorii bytów, poznanie przez język i dyskurs, dążenie do ustalenia niepodważalnych praw i wartości.

2. Daoizm:
— zupełnie co innego filozofia (poznanie przez doświadczanie świata bezpośrednio, bez refleksji), kategoria ruchu i zmiany jako warunku istnienia. Cel: podporządkowanie się ruchowi wszechświata i wystrzeganie się woluntarystycznej interwencji, która mogłaby go zaburzyć.
— zupełnie co innego religia: zastąpienie brakującej metafizyki i mitu powstania świata ludowymi wierzeniami szamańskimi i koncepcjami adoptowanymi z buddyzmu, a z drugiej strony „racjonalizacja” szamanizmu: wszystkie duchy i tajemnicze siły to historyczne lub literackie postaci, które osiągnęły nieśmiertelność; mają datę urodzenia, życiorys, przygody… Cel: wykorzystanie sił przyrody do osiągnięcia równowagi, a tym samym skuteczności działania i nieśmiertelności.

15.30-16.15 pytania uczestników

17.00-19.00 praktyka TaiChi dla początkujących – seminarium z podstaw (stanie, chansigong)

Na I części seminarium będziemy się uczyć podstawowych zasad Chen Taijiquan, poprzez ćwiczenia w staniu (zhanzhuang), zestaw Chansigong i może kilka ruchów z formy laojia.

Chen Taijiquan powstało wiele wieków temu w Chinach, w wiosce Chenjiagou, jako wewnętrzna sztuka walki oparta na połączeniu ćwiczeń daoyin, qigong i technik walki. Szybko doceniono jej ogromne walory zdrowotne. Oczywiście potężną skuteczność w walce również.

Dla nas, ludzi współczesnych, jest to bardzo bezpieczne połączenie treningu sztuk walki i ćwiczeń prozdrowotnych. Minimalizuje zagrożenie kontuzjami, tak częstymi w innych stylach, szczególnie wśród adeptów, pragnących zbyt szybko osiągnąć wyższe umiejętności i skuteczność w walce. Jest to trening dostępny dla każdego, niezależnie od wieku, sprawności fizycznej, chorób i doznanych kontuzji. Kompensuje nasz siedzący tryb życia. Pozwala zapobiegać i rehabilitować wady postawy, kręgosłupa, problemy z motoryką. Jest skuteczną metodą rehabilitacji po problemach kardiologicznych, jak i wielu innych. Przynosi spokój i równowagę po chaosie dnia codziennego.

19.30-20.00 przerwa na zakąskę

20.00-22.00 praktyka dla osób, które już trenują Tai Chi – seminarium z pchających dłoni

Styl Chen, wg przekazu Mistrza Chen Xiaowanga, jest oryginalnym przekazem rodziny Chen, w której Taijiquan powstało. Nie zatracił swojej skuteczności jako sztuka walki, swojego pierwotnego charakteru. Dlatego w II części będziemy ćwiczyc pchasjące dłonie, które sa wstepem do sparingów. Poćwiczymy zarówno pchajace dłonie formalne jak i elemety sparingów.

Koszt udziału:
Wykład – 20zł
Seminarium I – 30zł
Seminarium I i II – 40zł