Wtorki i czwartki godz 18.30 startujemy 2-go czerwca 2020

28 maja trening otwarty! Można przyjść i zobaczyć, jak trenujemy. To już w najbliższym tygodniu!
Od 2-go czerwca regularne treningi w grupach do 10 os!, po przerwie spowodowanej wirusem. Zachęcamy do treningów. Taichi to system, który wzmacnia odporność organizmu, podczas epidemii był trenowany w ramach leczenia i profilaktyki w chińskich szpitalach.

Rozpoczynamy regularne treningi Chen Taijiquan w DK Włącznik, ul. Iwonicka 40 – zajęcia we wtorki i czwartki o godz. 18.30. Zaczynamy od podstaw, dlatego można do nas dołączyć. Od czerwca ruszamy z nową grupą!

Tak modna dziś uważność (mindfulness) to coś, na co chińczycy zwrócili uwagę już w czasach starożytnych i co jest podstawą taichi i wszelkich qi gongów. Ruchy wykonywane w skupieniu, powoli, dokładnie pozwalają wyciszyć się i zmienić nasz obraz siebie i otoczenia.

Na treningach będziemy się uczyć podstawowych zasad Chen Taijiquan, poprzez ćwiczenia w staniu (zhanzhuang), zestaw Chansigong oraz podstawową formę Laojia Yilu lub krótką 9-cio ruchową.

„Tai Chi Chuan (w obowiązującej chińskiej pisowni taijiquan) nie ma odpowiednika w innych kręgach kulturowych. poza dalekowschodnim. Wywodzi się ze środkowych Chin. Pierwotnie był sztuką walki, która skupiała się nie na eliminacji przeciwników, a na umiejętności przetrwania na polu walki. Uczy umiejętności utrzymania się na nogach w każdych warunkach, rozluźniania mięśni w ruchu (by nie tracić sił podczase długiej walki) i prawidłowej struktury ciała, by rozłożyć obciążenie jednakowo na wszystkie mięśnie i stawy. Założeniem jest też kierowanie uwagi (i jej przepływ) w to miejsce, gdzie akurat się coś robi. A także takie połączenie ruchu uwagi i ruchu ciała, by zachodziły równocześnie i w tym samym kierunku. To z kolei pozwala na spontaniczną reakcję na to, co właśnie się dzieje.
Współcześnie okazało się, że ćwiczenia te poprawiają stan zdrowia i opóźniają starzenie się, ludzie ćwiczą więc go niezależnie od jego walorów w samoobronie. Przeprowadzane w Wielkiej Brytanii doświadczenia wykazały, że powolne ruchy taijiquanu powodują takie same zmiany w organizmach ćwiczących, jak intensywne ćwiczenia w rodzaju zumby czy aerobiku, bez niebezpieczeństwa nabawienia się kontuzji. Wykazano również, że znacznie poprawiają poczucie równowagi u ludzi starszych, obniżając im ciśnienie krwi i poprawiając jej dotlenienie.” Jaromir Śniegowski

Chen Taijiquan powstało wiele wieków temu w Chinach, w wiosce Chenjiagou, jako wewnętrzna sztuka walki oparta na połączeniu ćwiczeń daoyin, qigong i technik walki. Szybko doceniono jej ogromne walory zdrowotne. Oczywiście potężną skuteczność w walce również.

Dla nas, ludzi współczesnych, jest to bardzo bezpieczne połączenie treningu sztuk walki i ćwiczeń prozdrowotnych. Minimalizuje zagrożenie kontuzjami, tak częstymi w innych stylach, szczególnie wśród adeptów, pragnących zbyt szybko osiągnąć wyższe umiejętności i skuteczność w walce. Jest to trening dostępny dla każdego, niezależnie od wieku, sprawności fizycznej, chorób i doznanych kontuzji. Kompensuje nasz siedzący tryb życia. Pozwala zapobiegać i rehabilitować wady postawy, kręgosłupa, problemy z motoryką. Jest skuteczną metodą rehabilitacji po problemach kardiologicznych, jak i wielu innych. Przynosi spokój i równowagę po chaosie dnia codziennego.

Styl Chen, wg przekazu Mistrza Chen Xiaowanga, jest oryginalnym przekazem rodziny Chen, w której Taijiquan powstało. Nie zatracił swojej skuteczności jako sztuka walki, swojego pierwotnego charakteru.

Miesięczny koszt treningów to 120,- zł.